In Memoriam Prim. mr. Lems Jerin, dr. med.

Poštovane kolegice i kolege,

s tugom i poštovanjem opraštamo se od Prim. mr. Lems Jerina, dr. med. koji je preminuo 28. travnja 2026. godine u Zagrebu. Bio je istaknuti liječnik, nefrolog i dugogodišnji ravnatelj Opće bolnice Pula, čovjek koji je svojim znanjem, predanošću i humanošću obilježio razvoj moderne nefrologije i dijalize u Istri.

Rođen je 12. prosinca 1947. godine u Rijeci. Gimnaziju je završio u Puli, a potom upisao  Medicnski fakultet u Beogradu gdje je diplomirao 1973. godine. Od 1974. godine bio je zaposlenik Medicinskog centra u Puli kao specijalizant interne medicine na Odjelu kirurgije. Već tada aktivno sudjeluje u osnivanju dijalize u pulskoj bolnici čime započinje njegov cjeloživotni profesionalni put vezan uz nefrologiju i dijalizu. Specijalistički ispit iz interne medicine položio je 1982. godine na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Svoj stručni rad nastavlja kao voditelj Centra za dijalizu koji kasnijom reorganizacijom postaje dio Odjela za nefrologiju Djelatnosti za unutarnje bolesti. Godine 1994. imenovan je rukovoditeljem Djelatnosti za unutarnje bolesti, a od 1998. godine obnašao je dužnost ravnatelja Opće bolnice Pula do 2013. godine. Naziv primarijusa stekao je 2000. godine, a stručni magisterij obranio je 2009. godine u Zagrebu. Iako je od samih početaka radio kao nefrolog, formalni naslov užeg specijaliste nefrologa stekao je 2013. godine. Umirovljen je 2014. godine.

Cijeli svoj životni i radni vijek posvetio je nefrologiji i dijalizi. Istaknuo se uvođenjem brojnih metoda i inovacija u radu dijalize i nefrologije, aktivno je sudjelovao na mnogim stručnim skupovima te objavio brojne stručne i znanstvene radove. Bio je liječnik iznimne stručnosti, ali i čovjek velike energije, vizije i odgovornosti. Kao ravnatelj Opće bolnice Pula ostavio je neizbrisiv trag, posebno kroz pokretanje projekta izgradnje nove bolnice, prepoznajući važnost suvremene zdravstvene infrastrukture za buduće generacije pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Ni nakon umirovljenja nije prestao raditi i doprinositi struci. Od 2014. do 2019. godine bio je zaposlen u Poliklinici za dijalizu Avitum u Zagrebu, nastavljajući pomagati bolesnicima svojim bogatim iskustvom i znanjem.

Uz medicinu bio je svestrano obrazovan i širokih interesa, zaljubljenik u šah, vrsni poznavatelj jazz glazbe. Aktivno je sudjelovao u radu Veslačkog kluba Pula.

Za svoj rad dobio je više priznanja, a 2023. godine primio županijsku nagradu Istriana za životno djelo.

Njegovi kolege, prijatelji i pacijenti pamtit će ga po stručnosti, predanosti, ljudskosti i neiscrpnoj energiji kojom je obogaćivao svoju okolinu.

Počivao u miru.

Franka Zuban, dr. med. i Ranko Ladavac, dr. med.