Svjetski dan bubrega 2021.
SVJETSKI DAN BUBREGA 2021.
doc. dr. sc. Sandra Karanović
Tema Svjetskog dana bubrega 2021. godine jest “Živjeti dobro s bubrežnom bolešću”.
Dijagnoza bubrežne bolesti, a poglavito potreba za nadomještanjem bubrežne funkcije dijalizom uvelike utječe na kvalitetu života bolesnika, ali i njihovih bližnjih. Ograničava ih u svakodnevnom životu bilo da je riječ o poslu, putovanjima, socijalnom kontaktu, a s druge strane dovodi do brojnih neželjenih pojava poput umora, boli, depresije, kognitivnih poremećaja ili problema sa spavanjem. Aktualni pristup liječenju bubrežnog bolesnika usmjeren je prvenstveno na bolest, dok se nedovoljno značaja pridaje aktivnom sudjelovanju samog pacijenta u njegovom liječenju i održanju njegove aktivne uloge u društvu. Osobe koje žive s bubrežnom bolešću prije svega žele moći živjeti dobro, zadržati svoju ulogu i socijalno funkcioniranje, održati donekle normalnost i kontrolu nad svojim zdravljem i blagostanjem. Budući da se ne osjećaju kao aktivni sudionici u svom liječenju, često ga doživljaju nametnutim, vidom kazne, odnosno nečim što je izvan njihove kontrole. Kako bi bili zadovoljniji, angažiraniji i motivirani za liječenje, što bi u konačnici rezultiralo i poboljšanjem kliničkih ishoda, morali bi uvidjeti da se njihovim simptomima upravlja učinkovito i morali bi sami postati aktivni sudionici u svom liječenju. Također, i oni sami, ali i njihovi bližnji, morali bi nastaviti s aktivnim životom umjesto da se osjećaju konzumirani i sputani liječenjem.
2021. godina definirana je kao godina kvalitetnog življenja s bubrežnom bolešću, a ima za cilj što više osvijestiti i educirati o učinkovitom djelovanju na simptome bubrežne bolesti, ali i osnažiti i potaknuti bolesnike na aktivno participiranje u svome životu.
Upravni odbor Svjetskog dana bubrega naglašava važnost uključivanja pojma “aktivne participacije u životu” kao jednog od glavnih fokusa u skrbi bubrežnih bolesnika i kao temelja na kojem će počivati krajnji cilj, a to je kvalitetan i dobar život s bubrežnom bolešću. Također daje dodatne savjete kako bi se unaprijedio život bubrežnih bolesnika:
- Osobama s bubrežnom bolešću, članovima njihove obitelji ili drugim partnerima u skrbi mora biti omogućeno postizanje zdravstvenih i drugih bitnih životnih ciljeva.
- Odnos s bubrežnim bolesnikom mora biti partnerski i treba uključiti aktivno sudjelovanje bolesnika u razvoju, implementaciji i evaluaciji intervencija koje će mu u konačnici omogućiti bolji i kvalitetniji život.
- Treba primijeniti strategiju “ojačavanja” naših bolesnika, raditi na tome da osoba postane što je moguće više otporna i prilagodljiva na poteškoće i iznađe najbolje rješenje i u najstresnijoj situaciji; povezuje se s osobama s istim poteškoćama; gradi svjesnost i znanje o svojoj bolesti; bolesnicima treba olakšati pristup medicinskoj skrbi te utemeljiti povjerenje i preuzimanje odgovornosti za vlastito ponašanje i vlastitu dobrobit.
- Pristup tegobama osobi s bubrežnom bolesti trebao bi biti holistički i uključivati ne samo tradicionalno usporavanje napredovanja bubrežne bolesti ili nadomještanje bubrežne funkcije, već i djelovanje na druge tegobe poput nesanice, anksioznosti, na depresiju, stres ili bol, kako bi se postigla veća kvaliteta života bolesnika, njegove obitelji ili njegovatelja.
Fokus našeg djelovanja u svakodnevnoj praksi i istraživanju svakako moramo preusmjeriti s bolesti na bolesnika, biti u partnerskom odnosu u našim pacijentom, ne bi li zadobili njegovo povjerenje i osvijestili ga da se s bubrežnom bolešću može dobro i kvalitetno živjeti.
Za detaljnije informiranje o ovogodišnjoj međunarodnoj kampanji Svjetskog dana bubrega savjetuje se posjetiti službenu web stranicu putem poveznice: https://www.worldkidneyday.org/, a pojedinosti o akciji Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bit će također uskoro objavljene na službenoj stranici Društva. Preliminarno, uključivat će kao i svake godine službeni simpozij koji će ove godine biti naslovljen “Živjeti dobro s bubrežnom bolešću”, panel diskusije bolesnika i zdravstvenih djelatnika uključenih u njihovu skrb te akcije putem društvenih mreža.
U MEDIJIMA:
- Panel rasprava "Živjeti dobro s bubrežnom bolešću" - 11. ožujak 2021.
- Bubrežna bolest - tihi ubojica, svjedočanstvo Slavenke Drakulić (HRT)
- Kod nas doma: Prilog o Svjetskom danu bubrega (HRT)
- Čuvajte svoje bubrege: Slavonci su skloniji razvoju bolesti zbog prehrambenih navika (Glas Slavonije)
- Na dijalizi je trenutno 85 pacijenata, prosječno se na novi bubreg čeka tri godine (Glas Podravine)
- Kvalitetan život s bubrežnom bolešću je moguć, a dobra nefrološka skrb treba biti svima dostupna (Želim zdravlje)
- INTERVJU MARIO ILIĆ 'Gradnja stanova neće privući liječnike u Dubrovnik' (Dubrovački dnevnik)
- Bioritam - prim. dr. Ninoslav Leko (SBTV)
- SB INFO: Prilog o Svjetskom danu bubrega (SBTV)
- Zdravlje bubrega (Radio Jaska)